Schetelig EV korraldatud õppereis Lätti.

Koostöös maailma juhtiva avaliku ruumi haljastusele spetsialiseerunud ettevõtte Atech koostööpartneriga Lätis korraldas firma Schetelig EV  17.-18. septembril 2014 õppereisi Jurmala ja Jelgava linnadesse Lätti
eesmärgiga jagada erialalisi kogemusi ja praktilisi nõuandeid suvelillede esitlusel Läti tänavatel ja parkides Jurmala ja Jelgava linnade näitel.

Osalejad külastasid Jurmala linna keskust ning tutvusid selle haljastusega ja suvelillede konteinerhaljastusega. Fotod: Piret Kukk

Külastati ka ligi 63 000 elanikuga Jelgava linna, kus Jelgava linna haljastusekspert Inese Tiesnese ja Atechi, Läti spetsialist Ainars Gailis jagasid oma kogemusi ja nippe selles valdkonnas.
Scheteligi Lilleosakonna agronoom-müügiesindaja Mall Kaldas jagas oma teadmisi suvelillede
sortimendi osas.

Jelgavas oli linnaruumis postide küljes 103 Atechi aplit ja üldse kokku 358 suvelilledega konteinerit.
Suvelilleampleid ja -konteinreid hooldavad hilistel õhtutundidel või öösiti 3 inimest. Lilled vajavad kastmist iga 3-4 päeva tagant.

Reis kulges suurepäraselt ning seda soosis ka suviselt soe ja päikseline ilm .

 

Jelgava
Läti Vabariik
Asutatud: 1573
Pindala: 1102 /km2
Rahvaarv: 66 136

Jelgava asub Läti Vabariigi keskosas, 41 kilomeetri kaugusel pealinnast Riiast. Linn on asutatud Lielupe jõe kaldale. Linn on merepinnast vaid 3,5 meetrit kõrgemal, mis tähendab, et suurvee ajal on üleujutused linnas sagedased. Linn on oma nimegi saanud madala asukoha tõttu: Jelgava on tulnud liivikeelsest sõnast jelgab, mille tähendus on madal koht/ala.

Jelgava on ajalooliselt tähtis linn, seda teatakse kui kunagist Kuramaa hertsogiriigi pealinna. Pikka aega oli Jelgava oluline kaubandus- ja majanduskeskus. Teise Maailmasõja käigus kandis linn suuri kahjusid, ligikaudu 90% linnast hävis ning ka linna elanikkond vähenes märgatavalt.

Tänapäeval on Jelgavas domineeriv nõukogude aegne arhitektuur. Õnneks on linnas säilinud Jelgava loss, mis on silmapaistva Itaalia arhitekt Franchesco Bartolomeo Rastrelli töö ning koopia Talvepaleest. Tänaseks on lossis Läti Põllumajandusülikool.
Kunagi toodeti Jelgavas RAF- mikrobusse, kahjuks on see tehas juba paar aastat kinni.

Jelgavast on pärit ansambli Brainstrom laulja Renārs Kaupers. Brainstormi laul My Star hullutas paar aastat tagasi paljusid noori fänne. Eurovisioonilt tõi see lugu 2000. aastal Lätile kolmanda koha.