Pärnumaa avatud aiad

14.-15.08.2020

Sel aastal toimub laat augusti keskel, mis on parim aeg, et lisaks laadale külastada ka ümbruskonnas asuvaid põnevamaid aedu. Viis Pärnumaal enim tuntud aeda avavad just taimelaada toimumise nädalavahetusel enda uksed ja pakuvad kas päris tasuta või tavapäraselt soodsamat külastuse võimalust.

Aedu on igale maitsele – püsikute kollektsioonaed, mis on suurim terves Lääne-Eestis. Eestis täiesti ainulaadne meie oma riigis aretatud roosisortide kollektsioonaed. Imekena, inglise stiilis koduaed, kus perenaine isiklikult võib näidata ja tutvustada, kuidas rajada aed, kus päriselt ka ei kasva umbrohtu. Lisaks kaks asjaarmastaja loodud aeda, mis erinevad üksteisest nagu öö ja päev aga mõlemad jäävad meelde ja pakuvad avastamist ka õppinud aednikule.

Pärnumaa aiad on põnevad ja üheskoos on nad avatud esmakordselt seega on see hea võimalus külastada neid kõiki koos ja veeta Pärnus mõnus aiandust täis nädalavahetus. 

Panga talu

Pärnumaal Lääneranna vallas Ura külas Koonga külje all

Pärnust on meile 40 km, Pärnu-Jaagupist 20 km 

Panga talu roosiaed on unikaalne – väikesest taluaiast leiate kõik 67 roosisorti, mis on aretatud Eestis aastatel 1950–2017. Selle ainulaadse kollektsiooni on perenaine aastate jooksul taim taime haaval üle Eesti era- ja botaanikaaedadest kokku otsinud, taimi paljundanud ja päästnud nii mõnegi Eesti roosisordi hävimisest.

Aia uhkuseks on Ferdinand Laaseri ’Kurista’ pargirooside hekk. Siin saate tutvuda ka Johan Eichfeldi haruldase ’Kolhoositariga’ – sordiga, mis tänu perenaisele 2018. aasta suvel ka Tartu ja Tallinna botaanikaaeda jõudis. Esindatud on kõik Eesti roosiaretajad: Ferdinand Laaser, Johan Eichfeld, Vello Veski, Uno Kivistik, Mart Ojasalu, lisaks sakslane Christoph Weigand ja Läti roosiaretaja Zvagins, kes on aretanud roosi Eesti või eestlaste auks.

Pärandroosiaiast leiate ka ürdi-roosipeenrad, kus hästi lõhnavate maitse- ja ravimtaimede vahel kasvavad roosid, ning esindusliku pargirooside kogu. Huviline saab kaasa osta roosiistikuid, mis on silmatud kohapeal kasvatatud aluste peale.

Roosiaed on avatud juunist septembrini T–P kl 11–18. 

Väljaspool üritusi on sissepääs aeda 5 eurot, lapsed ja puudega inimesed tasuta. 

Sissepääs 3 euri külastaja

Rohkem infot Facebooki-lehelt Facebook.com/Panga Talu Roosid

Väljaspool üritusi on hea kui teatate külastusest ette tel +372 5347 8379 

Pilet 3 eur

Avatud reedest laupäevani, kell 10–18

Pilet 3 eur

Salasõnaga "Pärnu Taimelaat"

Avatud reedest laupäevani, kell 10–18

Lepiku-Mardi talu kollektsioonaed

Pärnust 26 km kaugusel Tallinn-Pärnu mnt ääres Põhja-Pärnumaa vallas

Tallinn-Pärnu-Ikla mnt 103. km Urke bussipeatusest alla keerates märkad kohe esimest suunaviita ja siis juba 100 m pärast tuleb talusilt. Kui oled autoga (autodega) või väiksema bussiga, sõida julgesti õue.

Lääne-Eesti suurim kollektsioonaed, kus kasvab erinevaid püsililli, kõrrelisi, sõnajalgu, puid-põõsaid kogu maailmast. Üle 7000 erineva taime. Augustis õitsevad päevaliiliad, floksid, kukeharjad, siilkübarad.

Oleme avatud külastamiseks 20. aprillist 30. oktoobrini. Külastuse kellaajad väga paindlikud, helista eelnevalt ja lepime kokku. Talust on võimalik kaasa osta paljusid aias kasvamas nähtud taimi, müüginimekiri kodulehel.

Salasõnaga “Pärnu Taimelaat” sissepääs 3 eur külastaja

Rohkem infot www.kollektsioonaed.pri.ee

Perekond Absalonide koduaed

Killi tee 12, Häädemeeste vald

Absalonide tibukollase maja kohta Merekülas ütleb külarahvas, et see on päike keset küla.  Aia perenaine Sigrid Absalon armastab värve ja ei karda neid kasutada ka oma aias ja majas. Krundi suurus on 6000 ruutmeetrit ja see on otsast otsani kujundatud iluaiaks.

Aed on külastuseks avatud laupäeval so 15.08 kell
Sissepääs: 2 eur külastaja

Reporter: Pärnumaale liivaluidetele rajatud iluaed on linnavurlest Sigrid Absaloni kätetöö

Pilet 2 eur

Avatud laupäeval, kell 10–20

Pilet 3 eur

Avatud reedest pühapäevani, kell 10–18

Galina ja Jelena iluaed

Västriku 15, Paikuse, Pärnu

Kaunis ja isikupärane 1300 m² aed Paikuse alevik südames on  kujunenud kahe usina naise – ema ja tütre aastatepikkuse töö tulemusena. Sellesse keskmise suurusega eramuaeda mahub natuke kõike- kauneid vaateid, boheemlaslikke ja ootamatuid taimekombinatsioone ning põnevaid ja praktilisi lahendusi.

Aed avatud R-P 13.-15. august, kell 10-18. Sissepääs 3 eur.

Rohkem infot:
Tel: +372 5558 6134
www.iluaiad.ee

Maie Aed

Västriku 17, Paikuse, Pärnu

Maie Vridolini värvikas inglise stiilis aed Paikuse aleviku südames, Pärnust 10km kaugusel, on inspiratsiooniks ja ideede allikaks kõigile aiahuvilistele.
Iluaia rajamist alustati 2007. aastal. 1200 m² iluaias on esimese püsielaniku – mägimänni ümber kujundatud rododendronite, kanarbike, sõnajalgade, kõrrelistega ja teiste taimedega turba- ja varjuaed; erinevate põõsaste ja okaspuudega raamitud värvikad püsilillepeenrad; ilutiigi kaldale rajatud niiskuslembeliste taimede peenar; kiviktaimla ja palju muud. Liigirikkas püsililledega kujundatud aias on oma koht nii okaspuudel, põõsastel (sh. söödavate viljadega ilupõõsad), ronitaimedel kui ka sibullilledel. 

Aed avatud R-P 13.-15. august, kell 10-18. Võimalik osta kohapeal Maie kasvatatud põnevaid püsililli. Sissepääs tasuta.

Rohkem infot:
Tel: +372 5662 1978
Rohkem infot aia kohta: www.iluaiad.ee

Tasuta

Avatud reedest pühapäevani, kell 10–18